Upcoming Gigs

Gig of the week this week has to be Big Joanie in Fibbers on Thursday

Doors: 8:30
First band: 9pm
DJ & tunes: anytime from 12am-ish sure y’know yourself

🏴 MAI
Galway’s spit fire MC rapper Kween
https://www.youtube.com/watch?v=agg6Cpng7Wk&feature=youtu.be

🏴 BIG JOANIE
The Ronettes filtered through 80s DIY and riot grrrl with a sprinkling of dashikis
https://bigjoanie.bandcamp.com/

🏴 SABATTA
AFROPUNK – ‘Psychedelia, wah wah and smooth harmonies!’
3 piece mixture of Rock, Funk, Soul and Psychedelia. Influences include: Parliament, David Bowie, Talking Heads, Dead Kennedys
https://www.youtube.com/channel/UC1iCjZ-IQQqg75GEGe_mJrw

🏴 RAVEN
Dublin based poet born of funkdadelic and Afrobeat rhythyms
A lyrical, politically conscious poet and rapper riffing on issues of spirit, identity, and human nature.
https://www.youtube.com/watch?v=dyh6qtdbl7M

🏴 RHYTHYM AFRICANA
Dublin’s fave live AfroTrad band with their deadly upbeats
https://www.youtube.com/watch?v=OlbCSU95v3I

MERCH STALL: zines, band tees and jewelry KrissoMarko The Dirt Bird and more TBC

Gig is free for asylumseekrs/refugees, just email friedplantainscollective@gmail.com to reserve a ticket

Upcoming Gigs Week Starting September 18 ***********

The Mae Trio – Whelans Upstairs, September 19
Bars, Melody taken – Academy, September 20
Omni – Whelans, September 20
Siv Jacobsen – Whelans Upstairs, September 21
Slim Cessna’s Auto Club – Whelans, September 21
Tony McGuinness – Grand Social, September 21
Big Joanie / MAI / rhythm Africana / Raven / Sabatta – Fibbers, September 21
Kult – Academy, September 22
Lost Harbours, Water Flower – Tivoli Backstage, September 22
Daniel Sloss – Whelans, September 22
Vicky Sargeant EP Launch – Bello Bar, September 22
Documenta, Delta Mainline, A Ritual Sea – Grand Social, September 23
Anathema – Academy, september 24
PETER MOC GROUP feat. NIR FIELDER (N.Y.C.) EMILY REMLER TRIBUTE also NIR FIELDER MASTER CLASS – Whelans Upstairs, September 24
Star Parks – Bello Bar, September 24
Worry Dolls – Workmans Club, September 25
Clang Sayne – Little Museum, September 27
Niall Connolly – Whelans Upstairs, September 27
Basciville – Workmans Club, September 28
Shifting Split 7″launch with Shithätt – Whelans, September 29
Call the dancers – ROnan O Snodaigh, Eoin Dillon, BARQ, The Dead Heavys, Zaska Road Wives, Kuru, Calvin James – THe Soundhouse, September 29
Dauðyflin/ ROHT/ Strongboys/ Overbite/ Fiend/ Pozoga – The Hut, September 29
Revulsion, Last Wishes, Out straight, Order Sixty Six, Flash Point, Alter Ego – Fibbers, September 29
Robert Delaney LP Launch – Bello Bar, September 29
Menace, Kiss my Acid, Immaculate Deception, the Nilz – Fibbers, September 30
Lamb – Academy, Spetember 30
shellac, Mike watt’s Il Sogno del Marinaio – Tivoli Theatre, September 30
We Shall Overcome celebrating 40 years of punk in Dublin – Grand Social, October 1
Trevor Sensor – bello Bar, October 2
House and Land + Dylan Golden Aycock – Whelans, October 3
The Drums – Whelans, October 3
Archgoat & Bolzer & Svartidaudi & Eggs Of Gomorrh – Voodoo Loungs, October 4
Jolie Holland & Samantha Parton – Whelans, October 5
Gypsie on the Autobahn – Grand Social, October 5
Bionic Rats – Grand Social, October 6
HMLTD – Workmans Club, October 6
Ulrika Spacek – Workmans Club, October 7
Lankum – national concert hall, October 7
Rotting Christ, Overoth, For Ruin – Voodoo Lounge, October 7
Galants, Melts – Tivoli BAckstage, October 7
Swmrs, The Regrettes – Fibber Magees, October 9
Fickle friends – Academy, October 10
Session Motts – Workmans Club, October 12
Rash decision – The Thomas House, October 12
Finnjamin, Uvast – Bello Bar, October 12
Supersuckers – Workmans Club, October 13
Belphegor, Destroyer 666, Enthroned – Voodoo Lounge, October 13
Shame – Workmans Club, October 14
Hippo Campus – Academy 2, October 14
The Gimmes, Immaculate Deception, The Black Pitts, Deaf Kidneys – Fibber Magees, October 14
Blow Monkeys – Grand Social, October 14
Priests – Workmans Club, October 15
The Dears – Grand Social, October 15
Downtown Boys – Workmans Club, October 16
The Breeders – Vicar Street, October 16
Jesus and Mary Chain – Vicar Street, October 17
Sandy, Alex G – Whelans, October 17
Noveller , Magic Pockets – Bello Bar, October 19
W.A.S.P. – Academy, October 19
Hurray for the Riff Raff – Whelans, October 19
Shrug Life, Aklbum Launch Slow Riot, Junk Drawer, Handsome Eric – Grand Social, October 20
Splean – Academy, October 20
Don Letts – Grand Social, October 21
Slow Place Like Home – Workmans Club, October 21
Akercocke & Hecate Enthroned – Voodoo Lounge, October 21
Pochwalone/Vena Cava/Blowins – Bohs bar, October 21
Govt Mule – Academy, October 22
Black Rebekl Motorcycle Club – Academy, October 23
Roddy Womble – The Workman’s Club, October 25th
Modern Enemy, Immacvulate Deception, Monica and the Explosion – Fibbers, October 26
A night of unity in aid of pieta house – Academy, October 27
Jah Wobble – Grand Social, October 27
Rebellion Festival Dublin – Voodoo Lounge, October 27
Syd Arthur – Workmans Club, October 28
Cold Leather (Berlin), grit, Surge – Bohs Bar, October 29
TV Smith, Pete Holidai – Toners, October 29
Cradle of Filth – Academy, October 31
Mik Artistic, Knocking Shop – Grand Social, November 3
Social Repose, one Eyed Doll – Grand Social, November 4
Vircolac, Coscradh, Naddred, Axial Symmetry – One The Rox, November 4
Rise Against – Academy, November 6
Anna and Elizabeth, Rue – Bello Baar, November 7
Scouting for girls – Academy, November 8
Bedouine – Grand Social, November 8
Sarah Devachi – The Little Museum, November 8
Hamburg Ramones, Deaf Kidneys, The Nilz and The Turn – Fibbers, November 10
JANE WEAVER – The Workman’s Club, November 10
Every Time I Die, Knocked Loose, Higher Power – Whelans, November 14
Bisz, BOK – Grand Social, November 17
Pius – Academy, November 17
Blue Hawaii – Workmans Club, November 18
Glasville – Academy, November 18
Morbid Angel – Academy, November 19
Lee Harvey’s – Toners, November 19
Protomartyr – Whelans, Nov 20
Richard Dawson, Katie Kim – Whelans, November 22
Tom Walker – Academy, November 22
John Maus – Grand Social, November 24
First Wave, Septic Pussy, the Turn – Fibbers, November 24
First Wave, Septic Pussy, The Turn – Fibbers, November 25
Frank Carter and The Rattlesnakes – Tivoli, November 28
Alex Cameron – Workmans Club, December 1
Fujiya & Miyagi-Button Factory, December 2
Peter Hook and the Light – Academy, December 1
The undertones – Academy, December 2
Rocket from the crypt – Whelans, December 3
KArl Blau – Workmans Club, december 5
Jessica Hoop – Workmans Club, December 6
Mark Lanegan – Academy, December 6
The Charlatans – Academy, December 10
The Amity affliction, boston manor, vukovl, casey – Academy, December 11
King Krule – Academy, December 13
The Blades – Academy, December 14
King Kong Company – Academy, December 16
Frank and Walters – Academy, December 22
Sharon Shannon – Whelans, December 28
And So I watch you from afar – Academy, December 28
Grave pleasures, naut, death the leveller, alien she – voodoo, December 31