Gashi – Opium, Nov 21
Caamp – Button Factory, Nov 21
Sudan Archives – Whelans, Nov 21
Jacob Banks – Academy, Nov 21
Andy Irvine & Paul Brady – Vicar Street, Nov 21 + 22
Estas Tonne – Liberty Hall, Nov 22
Fred Again – Olympia, Nov 22
BiCurious + poly-Math – Grand Social, Nov 22
Amorphis + Eluveitie – Academy, Nov 22
Oliver Tree – Olympia, Nov 23
Ricky Ross – Sugar Club, Nov 23
The Orb – Liberty Hall, Nov 23
Michal Gira + Kristof Hahn – St Anns Church, Nov 24
Aoife Nessa Frances – Whelans, Nov 24
The Drive – Workmans Cellar, Nov 24
Tim Gallagher – Workmans, Nov 24
Elephant Sessions – Grand Social, Nov 25
Colombia Mills – Academy, Nov 25
No Matter and Easy Company – The Thomas House, Nov 25
Working Mens Club – Academy Green Room, Nov 25
Anna Mieke – Whelans, Nov 25
Two Tales of Woe + The Coathanger Solution – Fibbers, Nov 25
Modern love – Button Factory, Nov 25
Saige – Workmans Cellar, Nov 25
Crown The King – Workmans, Nov 25
Bad Manners – Opium, Nov 25
Bob Vylan – Button Factory, Nov 26
Pazazu – Thomas House, Nov 26
Powerplant + Strong Boys + Extravision + Grit + Mana + Blow Ins – Bohs Bar, Nov 26 (all dayer)
Crowhammer + Death by Muerte + Garage Olimpo + Atlas Moon + The Velourias + Morbific Noxae – Bello Bar, Nov 26
Padraig Jack – Whelans Upstairs, Nov 26
Sky ATlas – Grand Social, Nov 26
Plaid – Whelans, Nov 26
The Bug Club – Workmans, Nov 26
ALGARA + Special Branch + Snake – Mono’s Bar, Nov 27
Frazy Ford – Button Factory, Nov 27
Four of Us – Wild Duck, Nov 27 4pm
Whitney – Academy, Nov 27
Wet leg – Academy, Nov 28
James Bay – Olympia, Nov 29
The Royston Club – Whelans Upstairs, Nov 29
Sabrina Claudio + James Vickery – Academy, Nov 30
clipping – Opium, Nov 30
Inhaler – Olympia Nov 30 + Dec 1
Kezia Gill – Workmans Cellar, Nov 30
Michael Head – Whelans, Nov 30
Fontaines DC – Vicar St, Nov 30 – Dec 2
The Cure – Point, Dec 1
Moonspell + Esoterica – Button Factory, Dec 2
Nada Surf – Button Factory, Dec 1
Grant lee Philips – Whelans, Dec 1
Girls Against Boys – Workmans, Dec 1
Duckwrth- Academy, Dec 2
The Raparees – Academy Green Room, Dec 2
Duckwrth – Academy, Dec 2
Corner Boy – Whelans Upstairs, Dec 2
Nation Of Language – Whelans, Dec 3
Bowling For Soup – Olympia, Dec 3
Death the Leveller + Soothsayer – Thomas House, Dec 3
Electric Six – Academy, Dec 3
Jesca Hoop – Workmans Cellar, Dec 3
Happy Mondays – Vicar St, Dec 4
Maverick Sabre – Olympia, Dec 4
Suzanne Savage – Whelans Upstairs, Dec 4
Namasenda – Workmans, Dec 4
Reasons + Tony St Ledge – Wild Duck, Dec 4 4pm
Roe – Workmans Cellar, Dec 4
Earth Gang- Academy, Dec 5
Placebo – Point, Dec 5
The Hu – Olympia, Dec 5
Blossoms – The Olympia, Dec 6
Nati Dredd – Whelans, Dec 7
Lacni Franz – Fibbers, Dec 7
Satori – Grand Social, Dec 7
N.O.A.H. – Whelans, Dec 8
CMAT – Olympia, Dec 8 + 9
Colum Tyrrell – Whelans Upstairs, Dec 8
Billy Strings – Academy, Dec 9
Soda Blonde – Vicar St, Dec 9
Cochise – Academy Green Room, Dec 9
John Doherty _ Whelans, Dec 9
Billy Strings – Academy, Dec 9
Cope – Button Factory, Dec 9
Gilla band + m(h)aol – National Stadium, Dec 9
Frank and Walters – Whelans, Dec 10
FORTY FOOT + ARCADIAN SHADOWS – Fibbers, Dec 10
Paranoid Visions + Subhumans + The Nils – Button Factory, Dec 10
Reaction + Men Of Pause + Roo Elizabeth – Fibbers, Dec 10 (10.45pm)
Dead Daisies – Academy, Dec 10
Sello – Academy Green Room, Dec 10
The Stunning – Olympia, Dec 10
Tommy Lefroy – Grand Social, Dec 10
Lankum – Vicar St, Dec 10 + 11
Dangerfields – Thomas House, Dec 11
Volbeat – Point, Dec 12
Sinead Harnett- Academy Green Room, Dec 13
Kevin McGahern – Whelans, Dec 14
Andy McKee – Academy 2, Dec 15
The Coronas – Olympia, Dec 15 – 18
Big Country + The Lee Harveys – Button Factory, Dec 16
The Blades – Academy, Dec 16
Ham Sandwich – Whelans, Dec 16
Bradley Marshall – Workmans, Dec 17
MeltyBrains – Button Factory, Dec 17
No SPill Blood + Ten Past Seven – Whelans, Dec 17
Damien Dempsey – Vicar St, Dec 19 + 20
Mick Flannery – Whelans, Dec 20 + 21
Pusha T – Academy, Dec 21
Joey Bada$$ – The Helix, Dec 21
Damien Dempsey – Vicar St, Dec 22 + 23
49th and Main – Academy, Dec 23
Sack – Whelans, Dec 23
And So I watch You from Afar – Workmans, Dec 31
Dropkick Murphys – 3Arena, Jan 14
Evile – Grand Social, Jan 21
Lucinda Williams – Vicar St, Jan 5
Trivium – The Helix, Dec 7
Wallows – Olympia, Jan 9
John Mulaney – Olympia, Jan 18 + 19
Black Flag + Total Chaos – Academy, Jan 21
Evile – Grand Social, Jan 21
Viagra Boys – Olympia, Jan 23
Metric – Academy, Jan 28
The 1975 – Point, Jan 29 + 30
Editors – National Stadium, Jan 30
New Rules – Academy, Feb 2
The Residents – Button Factory, Feb 3
Stars – Whelans, Feb 4
Carly Rae Jepsen – Olympia, Feb 4 + 5
Spacey Jane – Academy, Feb 5
Sainté – Academy gtreen Room, Feb 5
Tovy Styrke – Academy green Room, Feb 5
Brian Jonestown Massacre – Academy, Feb 9
Algiers – Workmans, Feb 9
The Mahones – Grand Social, Feb 11
Weyes Blood – Vicar St, Feb 12
Revocation + Goatwhore – Whelans, Feb 14
Dry Cleaning – Vicar St, Feb 14
Slaughter and the Dogs – Whelans, Feb 17
Paul heaton & Jacqui Abbott – Point, Feb 17
Twelve Foot Ninja – Opium, Feb 18
Half Alive – Academy, Feb 18
Easy Life – Academy, Feb 20
Sticky Fingers – Olympia, Feb 20
We Are Scientists – Whelans, Feb 20
Ezra Collective – Opium, Feb 21
Ryan Mack – Academy Green Room, Feb 24
Beast In Black – Whelans, Feb 25
The Murder Capital – Vicar St – Feb 26
Self Esteem – Point, feb 26
The Black Angels – Button Factory, Feb 27
Whitney – Academy, Feb 27
Rozi Plain – Workmans, Mar 1
Young Fathers – Olympia, Mar 1
Daniel Howell – Vicar St, Mar 2
Isaiah Rashad – Academy, Mar 2
Beth Hart – Vicar St, Mar 3
Milk – Academy green Room, Mar 3
Carron – Sound House, Mar 3
David Gray – National Concert Hall, Mar 3
Somebody’s Child – Academy, Mar 3
Xentrix – Grand Social, Mar 4
Etaoin – Workmans cellar, Mar 4
John R Miller + JP Harris – Grand Social, Mar 5
Sigala – Olympia, Mar 5
James TW – Academy, Mar 7
George Ezra – Point, Mar 8
Gearoid Farrelly – Vicar St, Mar 11
Joesef – Whelans, Mar 11
Swallow The Sun – Whelans Upstairs, Mar 11
Grade 2 + The Vulpynes – Grand Social – Mar 16
Bicep – Point, Mar 17
Franc Moody – Academy, mar 17
The Comet Is Coming – Button Factory, Mar 18
Sam Ryder – Olympia, Mar 18
Death Cab for Cutie – Bord Gais Energy Theatre, Mar 19
Ashe – Olympia, Mar 20
Cian Ducrot – Acadmey, mar 22 + 23
Fight Like Apes – Olympia, Mar 24
Saige – Workmans, Mar 24
Talos – Academy, Mar 25
Channel Tres – Button Factory, Mar 26
Marcus King – Academy, Mar 27
Biig Piig – Academy, Mar 28
Tori Amos – Olympia, Mar 28 + 29
Blackberry Smoke – Olympia, Mar 30
Eels – Olympia, Mar 30 + 31
Punk Rock Factory – Academy, Mar 31
Isaac Butler – Welans, mar 31
The Teskey Brothers – Olympia, Apr 1
Saarloos – Sugar Club, Apr 2
Dune Rats + Beddy Rays – grand Social, April 2
Rainbow Kitten Surprise – Academy, Apr 3 + 4
Mimi Webb – Olympia, Apr 7 + 8
BBNO$ – Olympia, April 9
The Ayoub Sisters – Liberty Hall, Apr 12
Paramore – Olympia, Apr 13
Aldous Harding & H. Hawkline – National Concert Hall, Apr 13
Sam Smith – Point, Apr 14
Slow Readers Club – Academy, Apr 15
Blue October – Academy, Apr 23
Birdy – Olympia, Apr 25
Amistaat – Grand Social, Apr 26
Novo Amor – Vicar St, May 3
Welshly Arms – Whelans, May 3
Kim Chrurchill – Whelans, May 4
Seeger Sessions Revival – Button Factory, May 6
Otoboke Beaver – Button Factory, May 8
James taylor Quartet – Grand Social, May 12
The Chats – Academy, May 16 + 17
Dead Kennedys – Academy, May 20
Loop – Whelans, May 20
Earl Slick – Grand Social, May 26
Camel – Vicar St, Jun 4
Ziggy Alberts – Academy, Jun 6
Pulp – St Annes, Jun 9
Ozzy Ozbourne + Judas Priest – Point, Jun 10
Depeche Mode – Malahide Castle, Jun 14
Paolo Nutini – Malahide castle, Jun 16
Becky Hill – Fairview Park, Jun 16
Joolz Holland – The Point, Jun 17
The Coronas – Fairview, Jun 17
Hans Zimmer – Point, Jun 18
Arctic Monkeys – Malahide Castle, Jun 20
Dermot Kennedy – marlay Park, Jun 23 + 24
Iron Maiden – Point Depot, Jun 24
Sam Fender – Malahide Castle, Jun 25
Florence + The Machine – Malaide Castle, Jun 27
Bastille – Trinity College, Jun 28
Tom Grennan – Fairview, Jun 30
Roisin Murphy – Trinity, Jul 2
Def Leppard + Motley Crue, Jul 4
Blink 182 – Point Depot, Sep 5